Sistem

Prefabrikasyon

NMB Manşonu yerine yerleştirilip, hızlı çekim yapan kamera destekli ayarlayıcı vasıtası ile pozisyonunda kitlendikten sonra, beton dökülür. NMB Manşonlu birleşim, kenetlenmiş donatı için orta kısımda dahili bir donatı durdurucu içerir. Ayrıca donatıyı sabitlemek için dar uçta bir tespit vidası mevcuttur.

Manşonun üniform dış boyutu nedeni ile, etriye veya spiral donatı (fret) genişliği manşon boyunca aynıdır. Donatı uçlarına diş açılması gibi özel işlemler gerekli değildir.
NMB Manşonları ile aynı boyutta donatılar veya manşondan daha küçük çaplı donatılar birleştirilebilir.
NMB manşonu epoksi kaplı olabilir, ayrıca epoksi kaplı donatılar da birleştirilebilir.


Montaj

Montaj sırasında, temelden veya alttan birleşecek elemandan çıkan donatı filizi, üstteki ön üretimli elemana ankre edilmiş manşonlu birleşim yuvasına geçirilerek birleşim kapanır. Şantiyede montajı yapılacak olan uçlar (geniş), 16 ve 20 mm'lik donatıları alan 5U-X ve 6U-X manşonları için ±8 mm, daha büyük manşonlar ise ±12.5 mm'ye kadar sapmayı kabul eder.

Dolgu harcı dayanımını kazanana kadar; birleşim, ön üretimli elemanlar ile geçici desteklenir.


Dolgu Harcı

Harcın önceden uygulandığı durumlarda (pregrouting), SS Harcı manşon yuvasına uygulanır ve yerleşimi sağlanır. Takiben, ön üretimli eleman yuvaya oturtulur.

Harcın birleştirmeden sonra uygulandığı durumlarda (postgrouting), SS Harcı manşon yuvasına bir el pompası vasıtası ile basılır. Bu işlem, geçici destek sistemi kurulduktan sonra iş programına göre uygun herhangi bir zamanda yapılabilir.

Kiriş uygulamalarında, yerinde beton dökümünden önce donatılar manşon ile birleştirilmiş olmalıdır. Açık uç, donatıdaki eksen sapmalarına uyum sağlar. Harç bir el pompası ile basılır.

Kren kullanımı ve montaj süresinden tasarruf sağlanır çünkü :

- Herhangi bir donatı çapına aynı zamanda ve aynı kolaylıkla ek yapılır.
- Herhangi sayıda donatı benzer biçimde işleme tabi tutulur.
- Farklı çaplardaki donatı kombinasyonlarının birleşimi de kolaylıkla yapılır.
Geneline bakıldığında, NMB Birleşim sistemleri zamandan tasarruf ve inşaatta hız sağlar.